INFORMACJE O PASTERYZATORZE
Pasteryzator to specjalne urządzenie, które służy do niszczenia mikroflory zawartej w produkcie. Proces neutralizacji nazywany jest "pasteryzacją". Pasteryzator i pasteryzacja zapożyczyły swoje nazwy od słynnego francuskiego mikrobiologa i chemika Louisa Pasteura (1822-1895). To on odkrył mikrobiologiczną istotę fermentacji i zaproponował metodę zapobiegania psuciu się żywności, nazwaną później na jego cześć pasteryzacją. W tamtym czasie (czas wielkich epidemii) wiadomo było, że gotowanie czyni płynną żywność bezpieczną do spożycia przez ludzi. Gotowanie nazywane jest sterylizacją. Jednak nie wszystkie produkty spożywcze można gotować. Gotowanie jest procesem energochłonnym, a zatem kosztownym. Ponadto ma ono znaczący wpływ na właściwości organoleptyczne (smak i zapach) żywności. Istotą metody wynalezionej przez Louisa Pasteura jest podgrzanie produktu do temperatury znacznie niższej niż temperatura wrzenia (temperatura pasteryzacji) i utrzymanie go w tej temperaturze przez określony czas, zwany również "ekspozycją".
Obecnie znane są metody pasteryzacji, które nie wymagają ogrzewania. Na przykład, traktowanie cienkiej warstwy produktu promieniowaniem ultrafioletowym. Lub sonikacja. I chociaż metody te były w stanie przekroczyć granice laboratoriów i zostać wdrożone w produktach komercyjnych (pasteryzatory ultrafioletowe i ultradźwiękowe), pozostają egzotyczne. Najbardziej powszechna jest pasteryzacja termiczna. Zostanie ona omówiona poniżej.
Pasteryzatory są najczęściej stosowane w przemyśle spożywczym. Należą do nich pasteryzatory mleka, pasteryzatory piwa, pasteryzatory wina i pasteryzatory soków. Pasteryzacji poddawane są nie tylko produkty płynne. Pasty, sosy, ketchupy, żywność w puszkach - wszystko, co wymaga długotrwałego przechowywania, pod warunkiem, że opakowanie jest wysokiej jakości, a temperatura przechowywania jest utrzymywana - jest pasteryzowane.
Mleko jest pasteryzowane z dwóch powodów. Pierwszym z nich jest neutralizacja patogennej mikroflory, która może przedostać się do mleka od chorego zwierzęcia lub z powodu złych warunków sanitarnych w gospodarstwie mleczarskim lub zakładzie przetwórstwa mlecznego i spowodować chorobę. Drugim jest wydłużenie okresu przydatności mleka do spożycia. Dlatego pasteryzator mleka jest integralną częścią każdego zakładu mleczarskiego, nawet jeśli jest to mini-mleczarnia, modułowa mleczarnia lub mała rodzinna firma przetwarzająca mleko na ser, śmietanę i inne produkty mleczne. Wraz z takimi urządzeniami do przetwarzania mleka, jak lodówka, wirówka do mleka, wanna do sera, homogenizator, zbiornik na mleko, pasteryzator mleka jest niezbędnym sprzętem do przetwarzania mleka, a pasteryzacja mleka jest niezbędną częścią procesu produkcji mleczarskiej.
Pasteryzatory do mleka są dostępne w szerokiej gamie wzorów. Nie ma wśród nich jednego, bezsprzecznie najlepszego. Są mniej lub bardziej dostosowane do konkretnego procesu technologicznego przetwarzania mleka lub warunków produkcji mleczarskiej (dostępność kotłowni lub transformatora elektrycznego o określonej mocy). Najbardziej ekonomiczne są pasteryzatory przepływowe z sekcją odzysku ciepła, które oszczędzają do 90% zużycia energii w porównaniu ze zbiornikiem mleka, który ogrzewa całą objętość mleka. Sekcja odzysku ciepła to płytowy lub rurowy wymiennik ciepła, w którym ciepło jest wymieniane nie między produktem a nośnikiem ciepła (para, gorąca woda) lub chłodziwem (woda lodowa lub solanka), ale między gorącym pasteryzowanym mlekiem a zimnym niepasteryzowanym mlekiem. Sekcja odzyskiwania ciepła oszczędza również wodę i czas, a także energię, ponieważ pasteryzowane mleko jest chłodzone podczas pasteryzacji i przez surowe mleko, a nie przez wodę. Oprócz pasteryzatorów przepływowych, istnieją również pasteryzatory zbiornikowe. Są to urządzenia, w których cała objętość produktu jest podgrzewana jednocześnie. Pasteryzatory zbiornikowe zużywają więcej energii niż pasteryzatory przepływowe. Są mniej ekonomiczne pod względem czasu i zużycia wody, ale temperatura pasteryzacji jest znacznie niższa niż w pasteryzatorach przepływowych, co oznacza, że taka pasteryzacja w mniejszym stopniu zmienia właściwości technologiczne mleka i zachowuje witaminy i aminokwasy, w które mleko jest bogate.
Pasteryzatory mleka są wykorzystywane nie tylko w przemyśle spożywczym i przetwórstwie mleka. Pasteryzatory mleka stanowią integralną część wyposażenia gospodarstw mlecznych i hodowlanych. W Europie i USA pasteryzacja jest obowiązkową częścią podstawowego przetwarzania mleka. Oznacza to, że mleko jest pasteryzowane po udoju przed schłodzeniem w lodówce mleczarskiej. Na Ukrainie pasteryzacja jest również wymagana przez prawo. W praktyce jednak mleko jest często sprzedawane publicznie niepasteryzowane z maszyn i kadzi, a całe podstawowe przetwarzanie polega na prymitywnej filtracji i chłodzeniu. W ukraińskich gospodarstwach mlecznych pasteryzatory mleka nie są używane do wstępnego przetwarzania, ale do dezynfekcji mleka przed podaniem go cielętom. Pasteryzacja mleka używanego do karmienia cieląt jest gwarancją ich zdrowia i zapobiegania rozprzestrzenianiu się w stadzie tak strasznych chorób, jak białaczka i gruźlica. Jedną z najczęstszych chorób krów w ukraińskich gospodarstwach jest mastitis, czyli zapalenie gruczołu mlekowego. Krowy z mastitis są oddzielane do osobnej grupy. Mleko z tej grupy jest nieodmienne, ponieważ nie spełnia standardów jakości pod względem zanieczyszczenia bakteriami i liczby komórek somatycznych na jednostkę objętości. Nie można go wysłać do zakładu przetwórstwa mlecznego, a gospodarstwo ponosi straty. Jednak po zdezynfekowaniu takiego mleka za pomocą pasteryzatora, może być ono podawane cielętom bez żadnego szkodliwego wpływu na ich zdrowie. Dzięki bezpiecznemu stosowaniu mleka nieodmianowego jako paszy dla cieląt i zachowaniu zdrowia zwierząt gospodarskich, pasteryzatory mleka szybko się zwracają i są opłacalną inwestycją dla gospodarstw hodowlanych.
Jeśli cielęta są karmione mlekiem odmianowym od zdrowych krów, nie ma potrzeby jego pasteryzacji. Jednakże, aby utrzymać zdrowie młodych zwierząt, temperatura mleka podczas karmienia jest nie mniej ważna niż jego jakość. Nawet jeśli mleko jest pobierane do picia natychmiast po udoju, ma ono niższą temperaturę niż jest to konieczne do bezpiecznego karmienia cieląt, ponieważ mleko ma czas na schłodzenie podczas transportu rurociągiem mlecznym, zwłaszcza w zimnych porach roku. Ponadto proces karmienia cieląt wymaga czasu, a cielęta na końcu linii mają duże szanse na otrzymanie zimnego mleka, co może być nawet śmiertelne, jeśli zdarza się to regularnie. Aby zapewnić odpowiednią temperaturę mleka, stosuje się podgrzewacz mleka. Podgrzewacz mleka to uproszczona wersja pasteryzatora zbiornikowego. Podczas gdy pasteryzator zbiornikowy podgrzewa mleko do 63-65 0C, utrzymuje je w tej temperaturze przez 30 minut, a następnie schładza je do 40 0C za pomocą wody, podgrzewacz mleka po prostu podgrzewa mleko do 40-45 0C i wyłącza się. Następnie mleko jest pompowane przez wąż do taksówki mlecznej lub, w przypadku braku taksówki mlecznej, do kolb i podawane cielętom.
Często cielęta nie są karmione mlekiem, ale mieszanką paszową wykonaną z pełnego preparatu mlekozastępczego (WMP). Nasze doświadczenie pokazuje, że suche mieszanki paszowe są często przygotowywane nieprawidłowo. Proszek powinien być rozpuszczony w temperaturze 55-60 0C. Wówczas mieszanka rozpuszcza się całkowicie, bez tworzenia grudek, które mogą powodować chorobę podpuszczkową u cieląt lub w ich przewodzie pokarmowym. Po rozpuszczeniu produkt należy schłodzić do 40 0C. Bez specjalnego sprzętu jest to pracochłonny i czasochłonny proces, na który pracownicy hodowli cieląt nie mają wystarczająco dużo czasu, a mieszankę paszową rozcieńcza się po prostu w wodzie z kranu. Podgrzewacze mleka naszej produkcji mogą być używane jako mieszalnik do przygotowywania mieszanek paszowych z pełnym mlekiem w proszku. Ten tryb pozwala na rozpuszczenie pełnego mleka w proszku lub mleka w proszku dla cieląt szybko, bezpiecznie i zgodnie ze wszystkimi zasadami. W rezultacie cielęta otrzymują zdrowy i pożywny produkt w optymalnej temperaturze.
Wszystko, co zostało powiedziane o pasteryzatorach do mleka, można również zastosować do pasteryzatorów do soków i wina. Istnieją jednak pewne osobliwości. Ponieważ wino jest produktem fermentacji, zawiera kultury przetrwalnikowe, które są znacznie bardziej odporne na temperaturę. Dlatego reżim pasteryzacji wina jest bardziej rygorystyczny w porównaniu z reżimem pasteryzacji mleka. Temperatura jest wyższa, a ekspozycja dłuższa. Ale to jest nasze własne doświadczenie. W literaturze reżimy pasteryzacji wina są opisywane jako znacznie łagodniejsze niż reżimy pasteryzacji mleka. Wszystkie te tryby pasteryzacji mogą być również stosowane w pasteryzatorach do wina i pasteryzatorach do soków naszej produkcji.
Życzymy dobrego wyboru i sukcesów w ulubionej branży!
Obecnie znane są metody pasteryzacji, które nie wymagają ogrzewania. Na przykład, traktowanie cienkiej warstwy produktu promieniowaniem ultrafioletowym. Lub sonikacja. I chociaż metody te były w stanie przekroczyć granice laboratoriów i zostać wdrożone w produktach komercyjnych (pasteryzatory ultrafioletowe i ultradźwiękowe), pozostają egzotyczne. Najbardziej powszechna jest pasteryzacja termiczna. Zostanie ona omówiona poniżej.
Pasteryzatory są najczęściej stosowane w przemyśle spożywczym. Należą do nich pasteryzatory mleka, pasteryzatory piwa, pasteryzatory wina i pasteryzatory soków. Pasteryzacji poddawane są nie tylko produkty płynne. Pasty, sosy, ketchupy, żywność w puszkach - wszystko, co wymaga długotrwałego przechowywania, pod warunkiem, że opakowanie jest wysokiej jakości, a temperatura przechowywania jest utrzymywana - jest pasteryzowane.
Mleko jest pasteryzowane z dwóch powodów. Pierwszym z nich jest neutralizacja patogennej mikroflory, która może przedostać się do mleka od chorego zwierzęcia lub z powodu złych warunków sanitarnych w gospodarstwie mleczarskim lub zakładzie przetwórstwa mlecznego i spowodować chorobę. Drugim jest wydłużenie okresu przydatności mleka do spożycia. Dlatego pasteryzator mleka jest integralną częścią każdego zakładu mleczarskiego, nawet jeśli jest to mini-mleczarnia, modułowa mleczarnia lub mała rodzinna firma przetwarzająca mleko na ser, śmietanę i inne produkty mleczne. Wraz z takimi urządzeniami do przetwarzania mleka, jak lodówka, wirówka do mleka, wanna do sera, homogenizator, zbiornik na mleko, pasteryzator mleka jest niezbędnym sprzętem do przetwarzania mleka, a pasteryzacja mleka jest niezbędną częścią procesu produkcji mleczarskiej.
Pasteryzatory do mleka są dostępne w szerokiej gamie wzorów. Nie ma wśród nich jednego, bezsprzecznie najlepszego. Są mniej lub bardziej dostosowane do konkretnego procesu technologicznego przetwarzania mleka lub warunków produkcji mleczarskiej (dostępność kotłowni lub transformatora elektrycznego o określonej mocy). Najbardziej ekonomiczne są pasteryzatory przepływowe z sekcją odzysku ciepła, które oszczędzają do 90% zużycia energii w porównaniu ze zbiornikiem mleka, który ogrzewa całą objętość mleka. Sekcja odzysku ciepła to płytowy lub rurowy wymiennik ciepła, w którym ciepło jest wymieniane nie między produktem a nośnikiem ciepła (para, gorąca woda) lub chłodziwem (woda lodowa lub solanka), ale między gorącym pasteryzowanym mlekiem a zimnym niepasteryzowanym mlekiem. Sekcja odzyskiwania ciepła oszczędza również wodę i czas, a także energię, ponieważ pasteryzowane mleko jest chłodzone podczas pasteryzacji i przez surowe mleko, a nie przez wodę. Oprócz pasteryzatorów przepływowych, istnieją również pasteryzatory zbiornikowe. Są to urządzenia, w których cała objętość produktu jest podgrzewana jednocześnie. Pasteryzatory zbiornikowe zużywają więcej energii niż pasteryzatory przepływowe. Są mniej ekonomiczne pod względem czasu i zużycia wody, ale temperatura pasteryzacji jest znacznie niższa niż w pasteryzatorach przepływowych, co oznacza, że taka pasteryzacja w mniejszym stopniu zmienia właściwości technologiczne mleka i zachowuje witaminy i aminokwasy, w które mleko jest bogate.
Pasteryzatory mleka są wykorzystywane nie tylko w przemyśle spożywczym i przetwórstwie mleka. Pasteryzatory mleka stanowią integralną część wyposażenia gospodarstw mlecznych i hodowlanych. W Europie i USA pasteryzacja jest obowiązkową częścią podstawowego przetwarzania mleka. Oznacza to, że mleko jest pasteryzowane po udoju przed schłodzeniem w lodówce mleczarskiej. Na Ukrainie pasteryzacja jest również wymagana przez prawo. W praktyce jednak mleko jest często sprzedawane publicznie niepasteryzowane z maszyn i kadzi, a całe podstawowe przetwarzanie polega na prymitywnej filtracji i chłodzeniu. W ukraińskich gospodarstwach mlecznych pasteryzatory mleka nie są używane do wstępnego przetwarzania, ale do dezynfekcji mleka przed podaniem go cielętom. Pasteryzacja mleka używanego do karmienia cieląt jest gwarancją ich zdrowia i zapobiegania rozprzestrzenianiu się w stadzie tak strasznych chorób, jak białaczka i gruźlica. Jedną z najczęstszych chorób krów w ukraińskich gospodarstwach jest mastitis, czyli zapalenie gruczołu mlekowego. Krowy z mastitis są oddzielane do osobnej grupy. Mleko z tej grupy jest nieodmienne, ponieważ nie spełnia standardów jakości pod względem zanieczyszczenia bakteriami i liczby komórek somatycznych na jednostkę objętości. Nie można go wysłać do zakładu przetwórstwa mlecznego, a gospodarstwo ponosi straty. Jednak po zdezynfekowaniu takiego mleka za pomocą pasteryzatora, może być ono podawane cielętom bez żadnego szkodliwego wpływu na ich zdrowie. Dzięki bezpiecznemu stosowaniu mleka nieodmianowego jako paszy dla cieląt i zachowaniu zdrowia zwierząt gospodarskich, pasteryzatory mleka szybko się zwracają i są opłacalną inwestycją dla gospodarstw hodowlanych.
Jeśli cielęta są karmione mlekiem odmianowym od zdrowych krów, nie ma potrzeby jego pasteryzacji. Jednakże, aby utrzymać zdrowie młodych zwierząt, temperatura mleka podczas karmienia jest nie mniej ważna niż jego jakość. Nawet jeśli mleko jest pobierane do picia natychmiast po udoju, ma ono niższą temperaturę niż jest to konieczne do bezpiecznego karmienia cieląt, ponieważ mleko ma czas na schłodzenie podczas transportu rurociągiem mlecznym, zwłaszcza w zimnych porach roku. Ponadto proces karmienia cieląt wymaga czasu, a cielęta na końcu linii mają duże szanse na otrzymanie zimnego mleka, co może być nawet śmiertelne, jeśli zdarza się to regularnie. Aby zapewnić odpowiednią temperaturę mleka, stosuje się podgrzewacz mleka. Podgrzewacz mleka to uproszczona wersja pasteryzatora zbiornikowego. Podczas gdy pasteryzator zbiornikowy podgrzewa mleko do 63-65 0C, utrzymuje je w tej temperaturze przez 30 minut, a następnie schładza je do 40 0C za pomocą wody, podgrzewacz mleka po prostu podgrzewa mleko do 40-45 0C i wyłącza się. Następnie mleko jest pompowane przez wąż do taksówki mlecznej lub, w przypadku braku taksówki mlecznej, do kolb i podawane cielętom.
Często cielęta nie są karmione mlekiem, ale mieszanką paszową wykonaną z pełnego preparatu mlekozastępczego (WMP). Nasze doświadczenie pokazuje, że suche mieszanki paszowe są często przygotowywane nieprawidłowo. Proszek powinien być rozpuszczony w temperaturze 55-60 0C. Wówczas mieszanka rozpuszcza się całkowicie, bez tworzenia grudek, które mogą powodować chorobę podpuszczkową u cieląt lub w ich przewodzie pokarmowym. Po rozpuszczeniu produkt należy schłodzić do 40 0C. Bez specjalnego sprzętu jest to pracochłonny i czasochłonny proces, na który pracownicy hodowli cieląt nie mają wystarczająco dużo czasu, a mieszankę paszową rozcieńcza się po prostu w wodzie z kranu. Podgrzewacze mleka naszej produkcji mogą być używane jako mieszalnik do przygotowywania mieszanek paszowych z pełnym mlekiem w proszku. Ten tryb pozwala na rozpuszczenie pełnego mleka w proszku lub mleka w proszku dla cieląt szybko, bezpiecznie i zgodnie ze wszystkimi zasadami. W rezultacie cielęta otrzymują zdrowy i pożywny produkt w optymalnej temperaturze.
Wszystko, co zostało powiedziane o pasteryzatorach do mleka, można również zastosować do pasteryzatorów do soków i wina. Istnieją jednak pewne osobliwości. Ponieważ wino jest produktem fermentacji, zawiera kultury przetrwalnikowe, które są znacznie bardziej odporne na temperaturę. Dlatego reżim pasteryzacji wina jest bardziej rygorystyczny w porównaniu z reżimem pasteryzacji mleka. Temperatura jest wyższa, a ekspozycja dłuższa. Ale to jest nasze własne doświadczenie. W literaturze reżimy pasteryzacji wina są opisywane jako znacznie łagodniejsze niż reżimy pasteryzacji mleka. Wszystkie te tryby pasteryzacji mogą być również stosowane w pasteryzatorach do wina i pasteryzatorach do soków naszej produkcji.
Życzymy dobrego wyboru i sukcesów w ulubionej branży!